110 let od avstro-ogrske vojne napovedi in začetka 1. svetovne vojne

26.07.2024

Mesec dni po sarajevskem atentatu je Avstro-Ogrska napovedala vojno Srbiji. 23. julija 1914 je Avstro-Ogrska srbski vladi postavila ultimat, a ker ga le ta ni v celoti sprejela, je 28. julija 1914 sledila vojna napoved. Temu je sledila verižna reakcija vojnih napovedi drugih držav. Morija, ki se je začela na današnji dan, pred 110 leti, je zahtevala več kot 8 milijonov smrtnih žrtev.

Vojna je močno zaznamovala tudi Slovence. Možje, tudi iz doline Soče, so množično odhajali na bojišča, ženske so prevzele vajeti v zaledju. V dolini Soče je sicer še vladal mir, vse do maja 1915, ko se nova frontna črta vzpostavi prav v naših krajih.

V Kobariškem muzeju ohranjamo spomin na dediščino prve svetovne vojne in soške fronte. Ti spominski dnevi, obletnice so kot nalašč, da obiščete kraje spomina, muzeje na prostem in Kobariški muzej.

V poletnem času smo odprti vsak dan od 9. do 19. ure, po predhodni najavi vam lahko organiziramo tudi vodene oglede.

Vabljeni!