Feldspital 808 in njena kapela v Kosoveljah na Krasu

Spoštovani,

vabimo vas na odprtje gostujoče razstave Parka vojaške zgodovine Pivka »Vojaška poljska bolnišnica – Feldspital 808 in njena kapela v Kosoveljah na Krasu« s predstavitvijo makete kapele, ki bo v torek, 4. junija 2024, ob 11. uri v Kobariškem muzeju. Razstavo bosta odprla direktor Parka vojaške zgodovine Pivka in avtor razstave mag. Janko Boštjančič in Dušan Luin, domačin iz Kosovelj in eden glavnih pobudnikov prizadevanj po obnovi kapele v Kosoveljah ter obuditvi njenega zgodovinskega spomina.

O razstavi: V zaledju soške fronte, v vasi Kosovelje na Krasu, je leta 1917 začela delovati vojaška bolnišnica Feldspital 808. Bolnišnični kompleks je sestavljalo 9 bolnišničnih zgradb – štiri barake za ranjene in bolne, baraka za okrevanje, oficirska baraka, očesna klinika, baraka za obolele s hemeroidi ter kuhinjska baraka. Po preboju fronte oktobra 1917 se je bolnišnica preselila v mesto Motta di Livenza 40 kilometrov severovzhodno od Benetk, kjer je ostala do konca vojne. Jedro razstave predstavlja maketa kapele, ki je bila sočasno z barakami postavljena sredi kompleksa v Kosoveljah za potrebe duhovne oskrbe ranjenih in bolnih ter bolnišničnega osebja. Maketo je po naročilu Parka za vojaško zgodovino Pivka izdelal Franci Pogačar iz Polja v Ljubljani. Izdelava makete je bila velik izziv, saj je bila kapela po drugi svetovni vojni podrta, dolgo časa pa ni bila poznana niti nobena njena fotografija. Pripravo načrta makete je omogočila šele dragocena najdba albuma fotografij Feldspitala 808, ki ga je po spletu naključij v Nemčiji odkril znani zbiralec fotografij Marko Mohorčič (vir: Park vojaške zgodovine Pivka).

Vljudno vabljeni!

Kobariški muzej in Ustanova Fundacija Poti miru v Posočju